16 Temmuz 2011 Cumartesi

Vatana Can Feda !


Türkiye, gözünü sevdiğimin Türkiyesi. Topraklarında nice imparatorlukların doğup battığı, dünyaya hakim olan Osmanlı Devletine ev sahipliği yapan toprağım. Ermenilerin, Kürtlerin, Lazların, Dadaşların,Tatarların, Alevisinin, Sünnisinin birlikte el ele yaşadığı bu topraklar… Nice kahramanlar görmüş Yunus’unu Mevlana’sını çıkarmış içinde barındırmış toprağıyla iliyle ünlendirmiş bu yüce topraklar. Tanrısına dua eden ulusum, bir şer geldi mi başına bunda da bir hayır vardır diyen, dileği tuttu mu şükreden ulusum.. İstanbul’da Edirne’de Ankara’da İzmir’de Diyarbakır’da Van’da Sinop’ta aynı güne uyanıp aynı haberlere üzülen yurttaşlarım.
Neler oluyor vatanında? Biliyor musun? 17 yıllık bu yaşamımda kendimi bildim bileli terör mücadelesi var. İktidar kavgası var. Davalar var, adam öldürmeler var. Dünyanın her yerinde var. Ama terör yok mu terör… ne için? Ne için bu savaş? Yıllardır, asırlardır birlikte yaşamış kardeşlerin birbirinin gözünün yaşına bakmaması ne için. Canı yok mu onca insanın, onca yurttaşımın, onca çocuğun, küçüğün, büyüğün..
Yakın zamanda 13 şehit verdik. Ne için? Bu ulu vatanımız için. Vatana can feda. Her şey vatan için! 13 anasının göz bebeği, biriciği, her şeyini feda etti vatana. Onlar candı, onlar kanımızdandı. Benim anam babam gibi onların da anası babası yok mu! Onlar ağlamayacak mı? Daha 20 yaşındalar hayatın yarısına bile gelmemişler Cahit Sıtkı’nın dediğine göre. Daha körpecik onlar, şehirlerinde anneleri babaları gururla askerde diyorlar, tedirgince, içlerinden dışa yansıtmıyorlar. Sevgilileri, nişanlıları, eşleri var onların kıyafetlerine sarılıp uyuyan, belki de minik bebekleri var. Onlara ne olacak! O minik bebekleri ne olacak, anneleri ne olacak, peki onları doğup büyütenler.. kardeşleri, dayıları, amcaları, teyzeleri…
Hayatını feda eden her şehit büyük bir kor düşürüyor bu ulusa. Ulusunu seven her vatandaşa. Şehidimin kardeşi oluyoruz, ablası, abisi, anası, babası.. bazen de nişanlısı, sevgilisi. Bütün bir Türkiye aynı duyguyu yaşıyor, insanlar ağlıyor tv karşısında, hayatlar sönüyor. İnsanlar sokaklara dökülüyor Türk bayraklarıyla, meşalelerle.
Herkesin gönlü bir, yurdu bir, acı aynı acı. Türkiye bunun üstesinden gelecek güçte. Her şeyin üstesinden gelecek güçte. Herkesi sarıp kollayacak güçte. Büyük Atatürk’ümüzün dediği gibi “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.” Hayatını feda etmiş o şehitlerimiz de aynı ruhtan. Şehitlerimizin ruhu şad olsun. HER ŞEY VATAN İÇİN..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder